Kui kiiresti suusaorienteerujad suusatavad? -

Kui kiiresti suusaorienteerujad suusatavad?

Suusaorienteerumine on spordiala, kus võistleja peab suusatades läbima maastikul tähistatud kontrollpunktid, kasutades abivahenditena kaarti ja kompassi. Ehk teisisõnu – lisaks väga kiirele suusatamisele tuleb ka väga hästi orienteeruda.

Distantside pikkused on erinevad, ulatudes kolmest-neljast kilomeetrist paarikümneni. Kui kiiresti sportlased erinevad distantsid tavaliselt läbivad?

– SPRINT (umbes 15 minutit)

– Sprindile järgnev JÄLITUSSÕIT (umbes 30 minutit)

– LÜHIRADA (umbes 40 minutit)

– TAVARADA (umbes 90 minutit)

– SPRINDITEADE (võistkonnas on üks naine ja üks mees, mõlemad sõidavad kokku kolm ringi, ühe ringi läbimiseks kulub umbes 8 minutit)

– Teatesõit ehk TAVATEADE (eraldi meestele ja naistele, kolm vahetust, millest igaühe läbimiseks kulub umbes 30 minutit).

Lühirada ja tavarada sõidetakse vahel ka ühisstardist, kasutades kaardivahetusi (kui rada ei mahu ühele kaardile) ja erinevaid hajutusi (osad võistlejad läbivad algul ühele kaardile kantud rajaosa, teised samal ajal teise ja seejärel vastupidi).

Võistlustel antakse igal distantsil ette ka kontrollaeg, mille ületamisel võistleja tulemus arvesse ei lähe. Näteks on tavaraja läbimise optimaalne aeg 90 minutit, kontrollaeg aga 240 minutit.

Suusaorienteerumine, mille kasutatakse sageli ka ingliskeelset lühendit skio, on kiirelt arenev spordiala, mille harrastajate hulk kasvab kõikjal maailmas, ka Eestis.

Rahvusvaheline Orienteerumisföderatsioon töötab juba aastaid selle nimel, et suusaorienteerumisest saaks olümpiaala.

22.-28. veebruarini Käärikul toimuvatel täiskasvanute maailmameistrivõistlustel võisteldaksegi esimest korda uue, võimaliku olümpiaprogrammi järgi: sprint, jälitussõit, lühirada ja sprinditeade.