MM jätkub lühirajaga. Mida suudavad eestlased? -

MM jätkub lühirajaga. Mida suudavad eestlased?

Erinevalt esimestest võistluspäevadest stardivad pärast eilset puhkepäeva lühirajale esmalt juuniorid ja noored, alles seejärel täiskasvanud.

Kaks aastat tagasi Rootsis toimunud MM-il võitsid lühirajal meestest Erik Rost (Rootsi) ja naistest Mariya Kechkina (neutraalne sportlane).

Meeste tiitlikaitsjat Rosti tänavu stardis pole, küll aga on kohal toona hõbeda ja pronksi võitnud mehed – Käärikul sprindis juba hõbeda ja jälitussõidus kulla teeninud norrakas Audun Heimdal ning šveitslane Gion Schnyder, kellel on mõlemalt distantsilt ette näidata kohad esikümnes.

Eestlased Mattis Jaama ja Kevin Hallop olid kaks aastat tagasi vastavalt 13. ja 32..

Möödunud aastal Venemaal Hantõ-Mansiiskis peetud Euroopa meistrivõistluste lühiraja esikolmikusse kuulusid Sergei Gorlanov, Vladislav Kiselev (mõlemad neutraalsed sportlased) ja Markus Lundholm (Rootsi). Kõik kolm on ka täna stardijoonel.

Käärikul käimasolevalt MM-ilt on Kiselevil sprindist ja jälitussõidust käes kuld ja pronks, Gorlanovil kaks neljandat kohta ning Lundholmil 10. ja 14. koht.

Mattis Jaama sai möödunud talvel Euroopa meistrivõistluste lühirajal 11. ning Kevin Hallop 43. koha.

2019. aasta MM-i naiste lühiraja esikolmikust on tänavu eemal ainult toonane hõbe Tove Alexandersson (Rootsi). Stardijoonel on aga nii tiitlikaitsja Mariya Kechkina kui pronksi saanud Alena Trapeznikova (neutraalne sportlane). Trapeznikova on pidanud Käärikul kahel esimesel distantsil leppima neljanda kohtaga, Kechkina tulemused jäävad teise kümnesse.

Eestlannadest sai Daisy Kudre kaks aastat tagasi MM-il 9. koha, Epp Paalberg lõpetas 22. ja Doris Kudre 23..

2020. aastal peetud Euroopa meistrivõistlustel võitis aga Daisy Kudre pronksmedali, jäädes toonasele võitjale, venelanna Tatjana Oborinale alla 50 sekundiga. Vahe hõbedale tulnud Marina Vyatkinaga (neutraalne sportlane) oli vaid napp kümme sekundit. Epp Paalberg finišeeris 23. ja Doris Kudre 30. kohal.

Stardinimekirjade lõpus lähevad täna rajale Rahvusvahelise Orienteerumisföderatsiooni edetabeli esiotsas olevad sportlased, kes on paigutatud kahte eraldi loositud gruppi: kümme kõige tugevamat moodustavad viimase, nn punase ja kümme järgnevat nende ees nn roosa grupi.

Eestlastest stardivad punases grupis Daisy Kudre, roosas Doris Kudre ning Mattis Jaama.

Sama riigi sportlased võivad neis gruppides startida ka järjest, ülejäänud stardinimekirja osas sellist olukorda tekkida ei lubata. Stardiintervall on kaks minutit.

Meeste 9,9 km pikkusel rajal tuleb 56 võistlejal läbida 25 kontrollpunkti ja võtta 310 tõusumeetrit. Naiste raja pikkuseks on 8,4 km, sellele on paigutatud 21 kontrollpunkti ja tõusumeetreid koguneb 240. Stardijoonele asub 39 naist.

Juuniorid lähevad rajale kell 10.30, noored 10.40, mehed 11.20 ja naised kell 11.40.

Ilmaolud on Käärikult endiselt väga keerulised. Soojakraadide tõttu kipub lund kohati juba nappima, tänaseks esialgselt planeeritud rajad olid korraldajad sunnitud ümber planeerima. Rajameeskond läks juba varahommikul välitöödele, paiguti on tulnud lund radadele juurde vedada.

Eesti koondise peatreener Kuno Rooba on kõigest hoolimata siiski optimistlik: „Eestlased on sellistes oludes tugevad, oleme ju viimastel aastatel kogu aeg just niisuguses talves treeninud. Oskame sujuvalt suusatamiselt suuskadega jooksule üle minna, üle maha langenud puude hüpata ja võsa vahel aimata, kus rada võiks olla.”